PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1039}
8,3 675 022
oceny
8,3 10 1 675022
9,2 57
ocen krytyków
Pulp Fiction
powrót do forum filmu Pulp Fiction

1 ZŁOTY ZEGAREK (retrospekcja)
Przekazanie małemu Butchowi - "szczęśliwego zegarka" jego nieżyjącego ojca.
2 VINCENT I JULES
- Wiele lat później, nad ranem. Nabycie przez Vincenta mocnego narkotyku. Tymczasem w barze, rozmowa "demotywująca" Marcellusa Wallace’a z dorosłym Butchem – obecnie bokserem.
- Ciągle wczesne rano. Vincent i Jules jadą i rozmawiają. Wzmianka, że Vincent wieczorem będzie się musiał zaopiekować żoną szefa. Dotarcie do pokoju, gdzie schronili się czterej młodzi frajerzy, którzy wcześniej ukradli Marcellusowi coś cennego. Odebranie łupu i zabicie dwóch osobników.
3 KŁOPOT Z BONNIE
Wpadnięcie do pokoju - zaczajonego za drzwiami czwartego młodzieńca. Kule cudownie omijają Julesa i Vince’a; pechowiec zastrzelony. W trakcie jazdy, wypalenie w twarz jedynemu pozostałemu przy życiu młodzieńcowi. Szukanie ratunku u Jimmiego. Wezwanie Wolfa i wyczyszczenie śladów.
4 ŚNIADANIE (cz. I)
W restauracji. Ciąg dalszy dyskusji Vincenta i Julesa o znakach dawanych przez Boga.
5 ŚNIADANIE (cz. II)
Napad Ptysia (Ringo) i Króliczka. Obezwładnienie Ringo przez Julesa. Pozwolenie Ptysiowi i Króliczkowi by odeszli wolno z łupem.
6 VINCENT VEGA I ŻONA MARCELLUSA WALLACE'A
Wieczór. Vincent i Mia udają się na kolację. W restauracji: konkurs twista. Powrót. Mia w stanie agonalnym, po zażyciu działki Vince’a. U dilera – igła prosto w serce!
7 ZŁOTY ZEGAREK (główna treść)
- Tego samego wieczoru, Butch staje do walki. Ucieczka Butcha po wygranej. Noc z Fabienne w motelu.
- Polecenie Marcellusa, by ludzie szukali Butcha wszędzie.
- Ranek. Butch, stwierdza że Fabienne zapomniała zabrać zegarek z mieszkania. W "kondominium", odebranie zegarka i zastrzelenie Vince’a. Natknięcie się na Marcellusa. Pułapka zastawiona przez pedałów-sadystów. Ucieczka Butcha, jego powrót i zabicie jednego z sadystów oraz uwolnienie gwałconego Marcellusa. Wyjazd Butcha i Fabienne ('Zed is dead').

-------------------------------------------------------------------------------- ------------

W dodatku telewizyjnym do Wyborczej napisano kiedyś, że fani PF już dawno przemontowali film tak, by wszystko było chronologiczne. Oraz, że... wtedy zawsze coś się nie zgadzało. Ale co dokładnie mogłoby się nie zgadzać w powyższej rozpisce?

Film_Polski

mi się zawsze wydawało że Vincent kupił narkotyki od Lance'a, naćpał się i pojechał do Mii.
Poza tym rozmowa Marsellusa z dorosłym Butchem była tuż przed przybyciem do baru Vincenta i Julesa ,więc w twoim opisie między pkt. 5 i 6

ocenił(a) film na 9
awksom

Wybacz, ale chyba jednak nie masz racji. Jestem przekonany, że Vince nie zażył tych mocnych drugów natychmiast po ich nabyciu, lecz schował je do kieszeni. A już na pewno nie zażył ich wszystkich - inaczej jakim cudem Mia znalazłaby ciekawe zawiniątko w kieszeni Vince'a-Travolty i jakim cudem doprowadziłaby się do stanu bliskiego śmierci klinicznej? Nadal śmiem twierdzić, iż jazda Vincenta i Julesa "na robotę" ma miejsce wczesnym rankiem a tuż przed przystąpieniem do "roboty" Vince wspomina, iż z pewną taka nieśmiałością będzie zabierał żonę Wallace'a na kolację albowiem słyszał o wybuchach zazdrości Marcellusa, które potrafią się kończyć wyrzuceniem gostka z czwartego piętra.
Wyjście Johna Travolty i Umy Thurman do restauracji, powrót oraz wszystko to, co po powrocie, włącznie z szukaniem ratunku u Lance'a - z pewnością mają miejsce już po zmroku.

Film_Polski

tyle że akcja Julesa I Vincenta ma miejsce rano dnia pierwszego, a kolacja z Mią wieczorem dnia drugiego- Vincent mówi " Marsellus jedzie JUTRO na Florydę i chce, żebym się nią zajął- a kilka godzin po uratowaniu Mii Butch wygrał walkęi Marselllus ściągnął Vincenta

ocenił(a) film na 9
awksom

Obejrzałem inkryminowany fragment uważniej i przyznaję Ci rację.
Jedna tylko drobna poprawka: w 13. minucie filmu Vincent mówi, że Marcellus wyjeżdża na Florydę, nie używając słowa "jutro". Ale istotnie, nieco później, w 24. minucie, gdy Vincent i Jules wchodzą do baru, barman pyta Vince'a czy to prawda, że następnego dnia zabiera gdzieś żonę szefa.
Co więcej, wchodzący do baru Vincent i Jules mają na sobie nie garnitury lecz śmieszne T-shirts, w które ubrali ich Jimmie i Wolfe. Zatem mają już za sobą dramatyczny strzał w głowę Marvina i usuwanie śladów. Prawie na pewno także śniadanie w restauracji mają już za sobą. W momencie zakupu narkotyku od Lance'a, Travolta już ma na sobie ten sam płaszcz, z kieszeni którego Mia wyciągnie później zawiniątko.
No cóż, rozciąga to akcję PF w czasie...

Film_Polski

akcja łącznie trwa od rana dnia pierwszego-akcja Julesa i Vincenta do dnia trzeciego- Butch i fabienne odjeżdżają chopperem Zeda

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Oczywiście że zażył od razu po nabyciu ale nie wszystkie. Pytał przecież Lance'a czy może u niego "zagrzać".

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Gdyby sceny były pokazane chronologicznie to na pewno nie obejrzeli byśmy albo rozmowy "ptysia" i "króliczka" przed napadem( zaczyna się ona na samym początku filmu) albo rozmowy w restauracji między Vincentem a Julesem ponieważ obie rozmowy odbywały się dokładnie w tym samym czasie.

ocenił(a) film na 9
Maugen

"nie obejrzeli byśmy albo rozmowy "ptysia" i "króliczka" [...] albo rozmowy w restauracji między Vincentem a Julesem"
Ja tutaj akurat nie widzę problemu. Tarantino mógłby wtedy zastosować p r z e p l a t a n i e jednej i drugiej rozmowy.

Żeby było jasne: ja nie z tych, którzy woleliby mieć do czynienia z zupełnie innym filmem. Lubię PF takie, jakie jest. Ja tylko się jednocześnie zastanawiam nad tymi - nie znanymi mi osobiście - amatorskimi próbami chronologicznego przemontowania PF, w których (podobno) zawsze-coś-się-nie-zgadzało. Zastanawiam się: CO się nie miało prawo zgadzać?

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Przeplatanie jednej i drugiej rozmowy było by tragicznym pomysłem,, po drugie od razu było by wiadomo, że Vincent i Jules jedzą w miejscu gdzie zaraz będzie napad.

ocenił(a) film na 9
Maugen

Dear Maugen
Nie gniewaj się, ale Ty chyba nie próbujesz sobie nawet wyobrazić, że oto właśnie oglądasz 'PF' po raz pierwszy w życiu. Skąd niby miałbyś wtedy wiedzieć, że zaraz będzie napad na restaurację? Z samego tylko faktu, że w pewnym momencie rozmowa dwojga schodzi na ten temat? Well...

No to od drugiej strony. W prawdziwym 'Pulp Fiction' też w pewnym momencie, na chwilę przed napadem, zdajemy sobie sprawę, że tuż obok Travolty oraz Jacksona szykuje się coś dramatycznego. Słyszymy przecież w niedalekim tle prośbę kierowaną do kelnerki za pomocą słów: 'Garçon, coffee!' oraz objaśnienie tejże kelnerki, że 'garçon' - to po francusku owszem, >>kelner<<, ale także >>chłopiec<< ('Garçon is a boy'). Tę krótką rozmówkę widz pamięta przecież z prologu filmu. Ale samo zdawanie sobie sprawy nie rozprasza przecież napięcia, gdyż widz łacno zada sobie teraz pytanie: jak dwaj gangsterzy, przypadkiem obecni na miejscu, z tego wybrną?

Zgadzam się, że prawie-na-pewno historie z 'PF' opowiedziane chronologicznie okazałyby się o wiele mniej intrygujące. No chodzi o to w którym miejscu 'PF' opowiedziane chronologicznie zaprzeczałoby swojej własnej wewnętrznej logice, no w którym?

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Po każdym swoim poście pytasz w którym miejscu wyglądało by to nie logicznie i właśnie napisałem Ci w którym, a Ty piszesz że mógłby inaczej to nakręcić tzw. "rozmowy przeplatane" i dalej kończysz posta pytaniem.

Spróbuj puszczać sobie sceny chronologicznie i zobaczysz, że właśnie w tym wątku o którym Ci pisze były by jakieś nieścisłości, zgodzę się z faktem że Tarantino mógłby inaczej nakręcić te sceny ale TEGO NIE ZROBIŁ i właśnie w tym momencie wygląda to nielogicznie.

ocenił(a) film na 10
Maugen

Jeszcze jedno by się wykluczało : jest scena gdzie Jules mówi swoją słynną przemowę po czym zabija Bretta próbując obejrzeć film chronologicznie nie widzielibyśmy jak w tym czasie zachowuje się ten mężczyzna, który ukrywa się za drzwiami (jest to pokazane w innej scenie(bodajże po tej scenie ja Butch mówi ZED zszedł ..........)

Użytkowniku o nicku Film_Polski w swoich ostatnich wypowiedziach trochę odbiegasz od tematu, założyciel tematu przedstawił chronologię i na końcu przytoczył wpis z dodatku telewizyjnego z którego wynika, że FANI FILMU ZMONTOWALI TEN FILM CHRONOLOGICZNIE !!!!!!! i coś się nie zgadzało.
Ja Ci przedstawiam co było by nie tak a Ty swoje:

" No chodzi o to w którym miejscu 'PF' opowiedziane chronologicznie zaprzeczałoby swojej własnej wewnętrznej logice, no w którym? "

Jeśli chodzi o fabułę filmu wszystko by się zgadzało - jeśli o to Ci chodzi, po prostu inaczej trzeba by nakręcić pewne sceny.

Oglądałem ten film już sam nie wiem ile, może 2 razy próbowałem chronologicznie i muszę przyznać, że zagmatwana chronologia jest lepszym pomysłem ponieważ dodaje filmowi świeżości, reżyser nie męczył nas przez ponad pół filmu jedną historią i jej następstwami.


P.S. próbowałem przeanalizować czas akcji pulp fiction i natknąłem się na pewną ciekawostkę
Neon informujący o walce Coolidge’a i Wilsona mówi, że walka odbędzie się w czwartek, 16 lipca, niestety tego nie dostrzegłem.Mam pytanie do użytkowników FW.
Czy ktoś znalazł zdjęcie tego neonu które rzekomo świadczy o tej dacie ?





ocenił(a) film na 10
Film_Polski

" Tymczasem w barze, rozmowa "demotywująca" Marcellusa Wallace’a z dorosłym Butchem – obecnie bokserem. "
NIe znjduje sie na poczatku tylko miedzy pkt 5 a 6... poniewaz w momencie tej rozmowy przychodzi parka z walizka dla szefa dopiero
Jules mowi w czeci 5-sniadanie ze musi jeszcze dostarczyc walizke

ocenił(a) film na 10
ruski_arbuz

. czyli jednak wychodzi tak jak myslalem od poczatku i inne osoby tez... kupno narkotykow to tez nie poczatek, tylko akcja juz po zakonczeniu czesci 5 i tym samym po odpadnieciu z biznesu Julesa... Czytalem twojego posta bo chciałem sobie przypomnieć kolejność... jednak odrazu zauwazylem że coś napisałes nie tak

ocenił(a) film na 10
ruski_arbuz

Dokładnie to : "Wiele lat później, nad ranem. Nabycie przez Vincenta mocnego narkotyku. Tymczasem w barze, rozmowa "demotywująca" Marcellusa Wallace’a z dorosłym Butchem – obecnie bokserem. "
Powinno być po akcji napad w resttauracji ze sniadaniem a przed akcja vincenta z żoną

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones